BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

21.06.2013 BAROKOWA OPERA KOMICZNA W PAŁACU BRANICKICH W PIĄTEK I NIEDZIELĘ

Dobrze oceniona przez recenzentów po majowej premierze. Z uznaniem przyjęta na Festiwalu w Łańcucie. Barokowa opera komiczna „Pimpinone” powraciła na dwa dni -  piątek i niedziela  - do zabytkowych wnętrz Pałacu Branickich. To ostatnia okazja do obejrzenia w tym sezonie „najzabawniejszej opery kameralnej”.

  To wspólnie przedsięwzięcie przygotowane przez Operę i Filharmonię Podlaską oraz Teatr Dramatyczny w Białymstoku.  Aula Magna Pałacu Branickich stanie się znowu naturalną scenerią  zdarzeń pomiędzy dwojgiem bohaterów sprzed prawie 300-tu lat:  Pimpinone i Vespettą. Ale reżyser Agnieszka Korytkowska  (dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki)  wprowadziła do realizacji barkowej  opery dwóch współczesnych bohaterów.  Dwóch aktorów związanych z Teatrem Dramatycznym  w Białymstoku - Bernard Bania i Piotr Szekowski  -  przyjęło  role współczesnych portierów,  w obecności których zabytkowe eksponaty ożywają, a nawet zaczynają śpiewać … To aktorzy  wprowadzają elementy komediowe . Znana wrocławska scenograf  Małgorzata Słoniowska wprowadziła kilkanaście rekwizytów z epoki, które w ciekawy sposób „ogrywają” artyści.

Z  trudną materią opery kameralnej zmierzą się 21 i 23 czerwca  Iwona Leśniowska-Lubowicz i  Wojciech Gierlach.

 Artystom towarzyszy Zespół Muzyki Dawnej Opery i Filharmonii Podlaskiej „Consort 415”.   Warto dodać, że obok warszawskiej Opery Kameralnej białostocka instytucja jest jedyną operą, która ma stały zespół muzyki dawnej, dla którego zakupiono kopię dawnych  instrumentów smyczkowych  i klawesyn. 

W spektaklu jest wiele działań ruchowych, do których „wciągana” jest publiczność. Choreografią zajął się Maciej Zakliczyński, znany m.in. z telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”.

Kierownik muzyczny – Lilianna Stawarz podkreślała, że muzyka  Georga Philippa Telemanna jest bardzo dowcipna. W spektaklu wiele jest elementów prześmiewczych i wyolbrzymionych, wszystko jest w „dużych nawisach”.

O czym jest ta opera? ” To opera o miłości widzianej przez krzywe zwierciadło. Można powiedzieć, że jest to opera satyryczna. To klasyka gatunku:  mężczyzna „zramolały” i do tego młoda niewiasta „poszukująca” nie miłości, ale szybkiego zarobku i dobrej pozycji w społeczeństwie” – mówi  Lilianna Stawarz.

 

 „Pimpinone” 21 i 23.06.2013, godz. 19:00

Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Kilińskiego 1

 

Bilet normalny: 60 zł
Bilet ulgowy: 45 zł

Wejściówka normalna: 30 zł

Wejściówka ulgowa: 25 zł


 Wejściówki sprzedawane będą w Pałacu Branickich, zgodnie z regulaminem 15 minut przed spektaklem.

 

Źródło